Uzay Konferansları ve Uzay Fotoğrafları Sergisi

 85. YILDÖNÜMÜ  KUTLAMALARI:

RUSYA'NIN UZAY BİRİKİMİ

TÜRK HALKI İLE KADIKÖY'DE

BULUŞUYOR


12 NİSAN 1961: İNSANLIK TARİHİNDE BİR DÖNÜM  NOKTASI

"Rusya Eğitim, Kültür ve İşbirliği Derneği", "Ruskosmos Uzay Dairesi" ve "Rianovosti Haber Ajansı" tarafından hazırlanan “Uzay Konferansları ve Uzay Fotoğrafları Sergisi”, 1921 Türk-Rus Kardeşlik Antlaşmasının 85. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde Kadıköy Belediyesi ve Kadıköyweb.com’un katkılarıyla Türk-Rus kardeşliğini pekiştirmek adına 21 Haziran 2006 Çarşamba günü Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'nde yapılacak kokteyl ile birlikte başlıyor.

60 fotoğraftan oluşan sergi ile birlikte "
Yuri A. Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi"’nde Test Kozmonotu olan Valery Ivanovich Tokarev tarafından konferans verilecek ve uzay filmi gösterimi yapılacak.

Uzay Fotoğrafları Sergisi 21 Haziran 2006’da başlayacak ve 30 Haziran 2006’ya kadar sürecek.


Yer:     Caddebostan Kültür Merkezi

Saat:   19.00 - KOKTEYL 20.00-SÖYLEŞİ

Tarih:  21 Haziran - 30 Haziran 2006

Adres: Haldun Taner Sokağı No:11 Caddebostan Kadıköy İstanbul

Tel:    0216 467 36 00

UZAYDA İLK İNSAN

 

Bundan 45 yıl önce Uzay'a ilk insan gönderildi ve bu çağı değiştiren önemli hadisenin kahramanı bir Rus vatandaşı olan Yuri Alekseyeviç Gagarin idi. Yuri Gagarin uzayda 108 saat kalarak hem bir rekora imza atmış, hem de konuyla ilgili diğer araştırmacıların yüreklenmesine vesile olup gelişimi hızlandırmıştır.


Yapılan bu ilk uçuş bir insanın Uzay'a çıkmasının mümkün olduğunu kanıtlamanın yanında Güneş Sistemi'nin gezegenlerinin tam olarak tespit edilmesini sağlamıştır. Fakat bu ilk deneme çok tehlikeliydi. Bütün tehlikelerine rağmen inanç, kararlılık, iyimserlik, cesaret ve insan zekası başarıya ulaşmış ve Uza'a ilk insanı yollayıp sağ salim geri dönmesini sağlamıştır.


12 Nisan 1961 günü, ateşlemeden sadece dakikalar önce Yuri Gagarin tüm insanlığa şöyle seslenmiştir:

"Ey insanlar! Biraz sonra bu gördüğünüz uzay aracı beni uzayın sonsuz derinliklerine götürecek. Bu içinde bulunduğumuz dakikaların son dakikalar olması beni biraz heyecanlandırıyor ama sizlerin bunu anlayışla karşılayacağını tahmin ediyorum. Bütün hayatım, mutluluklarım, hüzünlerim ve yaptıklarım şu an daha farklı ve gerçek bir anlam kazanıyor benim için. Dünya tarihinde ilk defa gerçekleşecek bu olayda görev almam için bana ilk teklif geldiğinde onur ve mutluluk duydum. Fakat sonraları üzerime aldığım sorumluluğun ağırlığı beni biraz endişelendirse de, herkesin hayalini kurduğu bir olayın baş kahramanı olmak, insanoğlunun uzaya adım atmasında öncü olmak ve bu yaptığım işin tamamen insanlığın faydasına olması endişelerimin kısa zamanda yok olmasını sağladı. Bir saatten daha kısa bir zaman sonra belki de dünyanın en tanınmış insanı olacağım. Ama bu benim tek başıma gerçekleştirdiğim bir iş değil. Başta Uzay Aracı Yapımı ve Geliştirmesi Sorumlu Generali Sergey Pavloviç Karolev olmak üzere, bu süreçte emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."

Yuri Gagarin insanın uzaya çıkabilmesi hipotezinin gerçekliğini kanıtlayarak hem insanlığa yeni bir bakış açısı kazandırmış, hem de medeniyetlerin gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur. Bu olay hiçbir zaman ne tarihsel ne de bilimsel önemini yitirmeyecek nitelikte önemli bir olaydır.

Bu sebeple 12 Nisan Rusya'nın en önemli milli bayramlarından biridir. Kozmonotlar Günü (Den' Kosmonavtiki) adı altında ülke genelinde bir çok kutlamalar ve anma törenleri yapılmaktadır.

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği, kardeş ülke Türkiye'nin seçkin üniversitelerinde  ve kültür merkezlerinde bu tarihi olay ve Uzay Bilimi ile ilgili fotoğraf sergisi ve konferanslar düzenlemeyi hedefliyor. Uzayda çekilmiş birbirinden ilginç ve eşsiz fotoğrafları ve alanında uzman ve çok tecrübeli kozmonotları Türk halkı ile buluşturarak bu deneyimi paylaştırmak ve Türkiye-Rusya arasında yeni bir alanda daha köprü kurmayı hedefliyor.

Powered by kadikoyweb.com